נגן שוב את השיר.


ביום שישי הקרוב בתאטרון תמונע תתקיימנה שתי הופעות מחווה לעלי מוהר במלאת שנה למותו. אני אנחה את שתי ההופעות ואמנים רבים ומשובחים ישירו משיריו.

לפני שנה כתבתי עליו את  הטקסט הזה .

——————————————————————————————

כשעברנו על השירים שיבוצעו בהופעות המחווה לעלי מוהר בתמונע נזכרתי בסיפור קטן שעלי סיפר בהופעות על השיר "זה כל מה שיש" :

בתחילת שנות השבעים הוא כתב יחד עם אורי קליין(!) מילים למחזמר . אחד מהשירים היה "כל מה שיש" . ההשראה לשיר באה מהסצנה בסרט "קזבלנקה" בה אינגריד ברגמן מבקשת מסם, הפסנתרן השחור, לנגן שוב את השיר.  (השיר הוא "as time goes by" והשורה  "play it again sam" הפכה להיות אחת מהשורות הנצחיות בקולנוע . תשאלו את וודי אלן)

למעשה, עלי כתב את הטקסט ל "זה כל מה שיש" על פי המנגינה של as time goes by מקזבלנקה.

נסו את זה בעצמכם לפי המנגינה ותראו איך זה מתלבש… 

ובית קפה קטן  (you must remember this)

כסא, פסנתר, פסנתרן  (a kiss is just a kiss)

ממול הים גועש  ( a sigh is just a sigh)

הזמן זוחל לאט וזה (the fundenmental things go by)

כל מה שיש   (as tears go by)


http://www.youtube.com/v/F_bMFVDu9yo&rel=1

המחזמר לא יצא בסוף. עלי מסר את הטקסט ליוני רכטר שילחין אותו מבלי לספר לו מה הייתה המנגינה על פיה הוא נכתב. השיר היה אחד מהשירים הראשונים שיוני הלחין והוא נכנס לאלבום הסולו הראשון והמצויין שלו – "התכוונות".

אני מאד אוהב את השיר הזה. הלחן של יוני רכטר כל כך עדין וצנוע, בדיוק כמו הטקסט.  השיר הזה מתנגן לי בראש לעיתים תכופות כשאני נזכר בגדולה שיש דווקא ברגעים הקטנים, הפשוטים. ועלי מוהר ידע לתאר את הרגעים האלה יפה כל כך.  

 

 

 

 

 

אודות עידן אלתרמן
שחקן וקומיקאי

9 Responses to נגן שוב את השיר.

 1. גיל says:

  רק שהשורה play it again Sam מעולם לא נאמרה בקזבלנקה. זו אחת מאותן שורות נצחיות שאנשים חושבים שנאמרו בסרט מסוים אבל לא נאמרו (אחרים בקטגוריה: beam me up Scotty, me Tarzan you Jane, elemntary my dear Watson).

  מה שכן, היה סרט בשם הזה של וודי אלן וזה מה שתרם כנראה לבילבול.

 2. רוני says:

  מאז ומעולם. אמרת את מה שאני מרגישה לגבי הלחן של יוני באופן מדויק ונוגע ללב.
  סיפור מקסים, תודה.

 3. דרורית says:

  נורא רציתי לבוא לתמונע ביום שישי, אבל עד שהתעוררתי אזלו כל הכרטיסים.
  לא יאומן שכבר עברה שנה, והשיר יפיפיה
  וחותם את הדיסק של ההופעה של יוני רכטר וחברים מפסטיבל ישראל ששמעתי אלפי פעמים.

 4. זאת אומרת says:

  (ציטוט מהזיכרון) play it, sam. play "as Time goes by".

 5. נכון גיל, צודק, השורה לא נאמרה כך במדויק. אבל כמו שצדי צרפתי אומר–"זה ליד". השורה
  נאמרה כפי שמצוטטת התגובה מעליי

 6. איילת ה. says:

  וכל כך רצינו לבוא למופע בתמונע, אבל כבר לפני שבועיים אמרו לנו בטלפון שלא נותרו כרטיסים. האם יש סיכוי שיהיו עוד הופעות?

 7. זיו ה"ש says:

  הוריי קנו בגיל 10 אלבום שהנציח הופעת מחווה אשר בוצעה ליוני רכטר, ובין השירים אשר נוגנו שם היו "זה כל מה שיש", "העיקר זה הרומנטיקה" וגם "הרצינות היא ממני והלאה". באחד הפעמים ששמעתי אותו ונהניתי, מבלי לדעת שעל חלק נכבד מהטקסטים אכן אחראי עלי מוהר, ציין אבי החורג שהיה רוצה שישמיעו בלוויתו את "הרצינות היא ממני והלאה", והוסיף כי אין בעיניו שיר אשר מתאר אותו טוב יותר.
  חמש שנים לאחר מכן, לאחר שכבר הפכתי לאובססיבי אחר שירי פסנתר, ולאחר שכבר ניתחתי את "שטח ההפקר" בשיעור ספרות, מצאתי את עצמי יושב חודש אחר מותו של עלי מוהר ז"ל יחד עם חברה טובה בהצגה "המצליחים". לא ידעתי שאלו היו הפזמונים האחרונים שיכתוב למחזה כלשהו, ובתחילת ההצגה כלל לא ידעתי שמילות השירים שלו. וכשהתברר לי בסוף ההצגה מי כתב אותן, על השנינות והגסויות העדינות, החריזה המדויקת והכאב הקטן הזה שמרגישים כשמבינים על מה מדובר, נזכרתי ב"שירו של מקס", אחד השירים שלמדתי בילדותי מאותו הדיסק בע"פ. וולגרי במכוון ככל שהיה, יכולתי לשיר אותו בכל מקום ולא כעסו עליי. כי מה לעשות, אפילו כשעלי מוהר צריך להיות גס, הוא עושה זאת בעדינות ועם המון הומור. כשחזרתי הביתה, עברתי על דיסק אחר ששכן קומה מתחת לאותו אלבום של יוני רכטר, ומצאתי את אחד האוספים העתיקים יותר שהוריי אהבו. שמעתי את "אם יוולד לי ילד", את "שטח ההפקר" מהעבודה הנשכחת ההיא שלי לשיעור וגם את "שיר נבואי קוסמי עליז". ככל הנראה שיר המוטיבציה האהוב ביותר עליי. "הו,לך ישר,לך לבד,אל תפחד,אל תכעס,לך תמים,לך אחד". ומאז אני משתדל ללכת כך. יהי זכרו ברוך.

 8. דרורית says:

  בעקבות השידור המיוחד היום ב-102
  נזכרתי בעוד שיר יפיפיה שלו "אהובתי היחידה"
  וכשהמשכתי לחפש שירים שלו, פתאום נתקלתי בשניים שלא ידעתי בכלל שהם שלו האחד הוא שיר הנושא מהסרט "בחינת בגרות" של אסי דיין, סרט קאלט לאנשים מסויימים…
  ועוד שיר נושא "עד סוף הלילה" עם אסי דיין בתפקיד הראשי, בסרטו של איתן גרין.
  והכי הכי, שיר הפתיח של רחוב סומסום שדורות של ילדים גדלים/גדלו עליו.

 9. טלי says:

  את "העיקר זה הרומנטיקה"- בקסטה ישנה, לא בדיסק… וגם אני הצטערתי שלא יכולתי להגיע להופעה הזאת, שלפי השמועות ששמעתי ממקור ראשון היתה משובחת ומענגת במיוחד.

  אולי יש סיכוי שההופעה שלכם הוקלטה ותהפוך גם היא לדיסק?…

  מה שכן, באותו לילה, בזמן שאתם הופעתם בתמונע, נפלתי במקרה מוחלט על שידור שלם של "העיקר זה הרומנטיקה" בערוץ 1, ככה שגם לי היתה מחווה למוהר משלי, והזדמנות להתגעגע ליוצר ענק.

%d בלוגרים אהבו את זה: